Search
  • Jekabs, Improwise

Komandas darbā nepastāv "es"

Updated: Oct 18, 2019

Šajā bloga ierakstā apskatīsim komandas dalībnieku personīgo "es", cik liela loma personībai ir jāspēlē grupā un ko improvizācijas kolektīvi mums var iemācīt, lai labāk sastrādātos.Būvējot savu A-komandu

Ja ir kāda lieta, ko 1980to gadu amerikāņu spriedzes/piedzīvojumu seriāli spēj mums iemācīt par komandas darbu, tad šī mācība noteikti nāk no A-komandas. Nosaukums jau vien tiek apspēlēts ar augstāko novērtējuma apzīmējumu, jeb "A" līmeņa piešķiršanu šai savdabīgajai vīriešu grupai. Dažādie personāži ne tikai piešķir interesantu sižetu, bet arī ideāli ataino dažādības nepieciešamību komandas veidošanā.


Paskatīsimies uz galvenajiem varoņiem:

  • Hannibāls (John Smith) - A-komandas līderis, stratēģis, viedais. Visvecākais no komandas un ar vislielāko pieredzi. Vienmēr ierauj komandu piedzīvojumos un vislabāk prot pārliecināt pārējos.

  • H.M. Murdoks - komandas līdera labā roka, smadzenes. Runā vairākās valodās un labi atcerās notikumus. Gatavs pārņemt komandas līderību, kad nepieciešams. Regulāri uzvedas kā ķerts, tomēr vienīgais, kurš prot vadīt lidaparātu komandā.

  • B.A. Barakus - komandas ikona, cīnītājs. Vislabāk saprot tehniskās lietas un pratīs visu salabot, kas nepieciešams. Ārēji bravūrīgs un rupjš, bet iekšēji labsirdīgs cilvēks.

  • Faceman (Templeton Peck) - komandas inteliģence, darījumu cilvēks un sagādnieks. Izcils savā komunikācijā un manipulācijā. Vismaigākais no komandas, kurš maksimāli izvairās no konflikta.

Individuāli jebkurš no šiem personāžiem ir ar izteiktām personīgā rakstura iezīmēm un neatgādina cilvēku ar kuru būtu viegli sastrādāties komandā. Arī grūti iztēloties četras šādas personības esot vienā telpā, kur nu vēl cīnoties kopā.


Tomēr šajā komandā rodas spēcīga sinerģija, ar kuru viņi spēj uzveikt gandrīz jebkura pretinieka pārspēku. Tā rodas nevis no individuālām darbībām, bet gan no tā, kā viens otru šie personāži papildina un aizpilda visas lomas komandā.


A-komanda mums parāda, ka komandā visiem nav jābūt vienādiem, lai darbotos kopēja mērķa labad.

Ir vairākas teorijas, kas iedala kādas lomas nepieciešamas komandā, par ko vairāk iesaku izlasīt šeit. Šoreiz ne par to raksts.


Kā vairāki "es" var sadarboties

Regulāri nākas dzirdēt no draugiem, paziņām un klientiem tekstu "bez manis darba vietā viss aizietu grīstē". Regulāri šādu pašu tekstu saka arī šī cilvēka pārējie komandas biedri, rezultātā komandā valda "supermeņa" kultūra, kurā katrs mēģina spīdēt un redzēt sevi visa glābēja lomā. Šādā vidē nepastāv komanda, bet gan vairākas atsevišķas personas, kurām pagadījies būt vienā grupā.


Mainot fokusu no "kā es varu darīt labāk" uz "kā es varu palīdzēt pārējiem darīt labāk" - rodas brīnišķīga vide, kurā dalībnieki jūt atbalstu viens otrā.

Arī improvizācijā, it īpaši jaunās grupās, nereti gadās redzēt aktierus, kuri upurē ainas attīstību un pārējo aktieru pozīcijas, lai pateiktu savu joku, kas sasniedz dažus smieklus no auditorijas puses, bet cieš visa pārējā performance. Tā vietā labāk būtu fokusēties, lai otrs labi izskatītos uz skatuves, tad savstarpējā mijiedarbībā iespējams sasniegt tādas emocijas no skatītājiem, kuras vēl ilgi atcerēsies.


Tikai mainot kultūru no "es" uz "mēs", mēs paveram iespējas komandas izaugsmei. Lai "mēs" komandas kultūra būtu ilgstpējīga, tai ir jābūt:

  • Misijai (kāpēc mēs esam šeit? priekš kā mēs strādājam?)

  • Vērtībām (kam mēs ticam? kā tas atspoguļojas mūsu darbā?)

  • Uzdevumiem (ko es daru šodien, lai komandas mērķis tiktu sasniegts?).

Šīs vērtības panest vienam cilvēkam ir neiespējami. Esot komandā Tu kļūsti par daļu no lielāka, sarežģītāka mehānisma, kurā Tev ir iedalīta sava loma. Tev ir jāliek galdā visi resursi, kas Tev piemīt, un papildinoties no pārējo resursiem kopā jābūvē Jūsu sapņu pilis.


Kopā var uzbūvēt lielākas pilis, kā viens, un viens var spīdēt spožāk kopā ar pārējiem.

Vai tās nav vērtības, ko vērts piekopt visai komandai?

Sazinies ar mums un uzzini vairāk par mūsu meistarklasēm.

23 views