Search
  • Jekabs, Improwise

Improvizācija no skatuves uz biroja telpām

Latvijā teju katrs otrais cilvēks ir apmeklējis vai vismaz zina, kas ir improvizācijas teātris. Tomēr joprojām liela daļa šo nodarbi sasaista vien ar komēdijas žanru uz skatuves. Kad stāstu apkārtējiem par improvizācijas nozīmi ikdienā un biznesā, bieži sastopos ar milzīgu neizpratni un pat nelielu smieklu reakciju. Tāpēc šajā rakstā izskaidrošu kāpēc improvizācijas prasmes ir noderīgas ne tikai uz skatuves, bet arī A klases birojos.Tas viss jau ir viens liels joks

Šo nereti gadās dzirdēt un ne velti, jo iespaidu rada daudzie improvizācijas amatierteātri, kas regulāri uzstājās vietējos bāros vai festivālos, un kuru performances ir vērstas uz humora piepildītu izklaidi. Pie tam liela daļa šo teātru darbojas vien pāris mēnešus un to aktieriem tā ir pirmā uzstāšanās publikas priekšā. Nereti performance nerada apbrīnas vērtu iespaidu, jo tajā katrs pārmērīgi cenšas būt "smieklīgs par spīti visam", rezultātā nepaliek nopietns priekšstats par šo teātra žanru.


Humors ir vērtīgs, pat ļoti vajadzīgs, un tas rada pozitīvu ietekmi uz mūsu prāta darbību un nervu sistēmu. Tomēr patiesa improvizācijas meistarprasme izpaužas ne tikai stāstot anekdotes uz skatuves (kā tas ir, piemēram, stāvizrādēs), bet kopā ar pārējiem aktieriem radot neaizmirstamu piedzīvojumu un emocijas skatītājiem, pat ja tas neietver smieklu brīžus.


Kas tad īsti ir improvizācija?

Paskatīsimies uz to šādi, piemēram - uz skatuves atrodas 3 aktieri, kuri ir ieguvuši no skatītājiem ieteikumus ainai, kurā norises vieta ir kosmosa kuģis, kurā aktieriem jātēlo tēvs ar sievu un bērnu. Visam pāri ainas laikā aktieriem ir jāizpilda uzdevums, ka visu etīdes laiku vienam aktierim ir jāstāv kājās, vienam jāguļ un vienam jāsēž ("sēž,stāv,guļ" teātra sporta tehnika). Laiks ainai ir atvēlēts 3 minūtes, kurās jāspēj izveidot stāsta ievads, iztirzājums un nobeigums. Uz šiem nosacījumiem ieslēdzās prožektori, sākās aina.. kas notiek tālāk?


Neviens no aktieriem, visticamāk, nav bijis kosmosa kuģī, un katrs to pie sevis iztēlojas citādāku. Arī pirms etīdes sākšanās viņiem nebija laika apsēsties un izrunāt, kurš tēlos 'tēvu', kurš 'sievu' un kādas attiecības, rakstura iezīmes un citas personāžu veidojošas īpašības katram tiks iedotas. Varbūt katrs savā prātā jau ir iztēlojies scenāriju, taču ko darīt, ja tas nesaskan ar pārējo aktieru darbībām. Galu galā to visu redz un vērtē skatītāji.


Lai uz šādiem nosacījumiem izveidotos skatāms priekšnesums, aktieriem ir jāspēj veidot vienotu stāstu, sadarboties, definēt savu personāžu un pieņemt pārējo ierosinājumus, reaģēt uz notikumiem ainā un paralēli vēl izpildīt uzdevumus. To visu veikt procesā, kamēr prasīgi skatītāji vēro, kuri vēlas redzēt tikai labāko ainu.


Citiem vārdien sakot, aktieri uz skatuves komandā risina sarežģītas problēmas, augsta stresa apstākļos. Pie tam to visu paveic ar smaidu uz sejas.


Kā tas viss iederās darbavietā?

Līdzīgi kā iepriekš minētajā piemērā ar aktieriem, tāpat arī ikdienā nākas strādāt pie sarežģītu uzdevumu izpildīšanas, ar kuriem iepriekš neesam sastapušies. Tas nereti ir jādara komandā ar kolēģiem, ar kuriem iepriekš neesi strādājis kopā un katram ir atšķirīga iepriekšējā pieredze, zināšanas, uzskati un vērtības. Tomēr no Jums vadība vai klients sagaida tikai vienu - vislabāko rezultātu.


Lai veiktu uzdevumu veiksmīgi, Jums būs nepieciešamas tās pašas prasmes, kas aktieriem uz skatuves:

  • Definēt uzdevuma lomas, ko katrs uzņemsies;

  • Veidot uzdevuma struktūru un nonākt pie kopīga rezultāta;

  • Klausīties un pieņemt pārējo viedokli, lai neviens komandā nepaliek novārtā;

  • Kopīgi meklēt risinājumus procesa gaitā;

  • Komunicēt vienam ar otru, lai visi redzētu 'kopējo bildi';

  • Uzturēt pozitīvu gaisotni komandā, lai izvairītos no konfliktiem.

Darba vidē priekšnosacījumi ir labvēlīgāki. Uzdevumu izpildīšanai tiek dots vairāk nekā 3 minūtes laika, un apkārtējais spiediens noteikti ir mazāks, nekā esot uz skatuves (ja vien nestrādājat pie Gordona Remzija). Arī priekšzināšanas darbojoties ar iepriekšējiem uzdevumiem uzņēmumā noteikti ir lielākas, nekā nejauši paņemtam ieteikumam no skatītājiem.


Neatkarīgi no tā vai uzdevums ir radīt skatāmu ainu uz skatuves vai strādāt pie kāda produkta uzlabošanas projekta, pamatelementi darbam komandā ir vienādi. Jebkura veiksmīga komandas darba pamatā slēpjas sociālās prasmes un spēja sadarboties. Tieši to iemāca improvizācija.


Detalizētāk par sociālajām prasmēm un improvizāciju rakstīšu turpmāk blogā. Dalīšos arī ar dažādiem praktiskiem paņēmieniem, kas palīdz paaugstināt savu emocionālās inteliģences līmeni un uzlabot Jūsu komandas performanci.


20 views