Search
  • Jekabs, Improwise

Improvizēta līderība un pingvīnu varoņi

Lielākā daļa no mums tiecas pēc līdera raksturojošām īpašībām - aizrautīgs, iedvesmojošs, dromīgs un produktīvs. Tai pat laikā, ikviens arī noteikti zinām cilvēkus biznesa pasaulē, kuri uzvedas pretstatā īsta līdera vērtībām: neciešami priekšnieki, vienaldzīgi departamentu vadītāji, neefektīvi komandas vadītāji un citas personas, kas padara darba vidi nepatīkamu. Kā ar improvizāciju trenēt īstus līderus un ko inovatīvai darba videi var dot pingvīni? Uz šiem jautājumiem atbildēšu šajā rakstā.


Kāpēc dažiem nesanāk?

Ja jau mums visiem ir potenciāls kļūt par īsteniem līderiem, ko citi dara nepareizi? Iespējams daži cilvēki ir veicinājuši sevī sliktus ieradumus, citiem trūkst zināšanu par to kādam ir jābūt līderim vai arī daži uzskata, ka visu dara pareizi, jo fokusējas uz savu nodomu "vadīt", nevis uz rezultātiem.


Vadot improvizācijas meistarklases dažādās darba vidēs, viens no galvenajiem elementiem, ko cenšos dalībniekos rosināt ir pašaudits. Tā spēja reālajā laikā apzināties, kā jūs veicat savu darbu un kā jūsu darbības un vadības stils ietekmē apkārtējos.


No pašaudita izriet vairāki negatīvie līderības tipi, kurus ar improvizācijas metodoloģijas palīdzību meistarklases laikā apzināmies un strādājam pie to uzlabošanas. Biežāk sastopamie tipi ir sekojoši:

Bieži vien paši vadītāji nepamana sevī kādu no šiem tipiem un tikai izspēlējot konkrētas simulētas ainas tie sāk apzināties savus trūkumus.


Līderības attīstīšana caur improvizāciju

Improvizācijā vairākiem cilvēkiem uz skatuves ir jāspēj sadarboties un veidot ainas kopā, veidojot scenāriju procesa gaitā un rūpējoties par auditorijas interesi. Lai neveidotos haoss, līderība ir vajadzīga.


Šeit ir vairums līderības prasmju, ko apguvu teātrī un nebūtu apguvis nevienā biznesa skolā vai pašizaugsmes kursos:

  • Sadzīvot ar bailēm - bailes ir neizbēgamas, kad atrodies uz skatuves. Tās piemīt dabīgi ikvienam cilvēkam - citam mazāk, citam vairāk, bet ir visiem. Lai iemācītos sadzīvot ar tām ir svarīgi saprast, ka Tu kļūdīties ir neizbēgami un iemācīties kļūdas pieņemt. Tas pats ir līderībā un biznesā. Tā ir daļa no cilvēka pilnveidošanās ceļa.

  • Iepazīsti savas autentiskās spējas - improvizācijā Tu iemācies būt Tu pats, to izcelt, izaicināt priekšstatus un apšaubīt noteikumus. Kad Tu zini savu mērķi, Tu vari rīkoties apzināti un balstoties uz savām vērtībām, dodot labumu pārējiem.

  • Attīsti klausīšanās prasmes - patiesībā klausīšanās ir viena no galvenajām prasmēm, kas ļauj aktieriem kopā strādāt. Mūsdienu straujajā pasaulē var būt grūti izslēgt apkārtējos trokšņus un fokusēties konkrētajā brīdī, neatkarīgi vai atrodies uz skatuves vai birojā.

  • Apzinies sadarbības vērtību - Gan improvizācijā, gan biznesā ir nepieciešamas sadarbības prasmes. Abās jomās labi nokomplektēta komanda sastāv no cilvēkiem ar atšķirīgām spējām, personībām un dzīves pieredzi, kas strādā kopā un kam ir jānopelna vienam otra cieņa un uzmanība. Izpratne par katra dalībnieka stiprajām un vājajām pusēm ir ļoti svarīga, lai jūsu komanda būtu efektīva un laimīga.

  • Iemācies pielāgoties un būt fleksibls - improvizācija pieprasa būt fleksiblam, kad kaut kas līdz galam neiet ainā, nepieciešams to mainīt. Uz skatuves Tu iemācies, ka pārmaiņas ir tikai daļa no procesa. Biznesā īstenot pat pozitīvas pārmaiņas var būt izaicinoši. Bet, kad vadītāji zina, kā sazināties, kā uzrunāt savus cilvēkus tādā veidā, kas viņus pārliecina, tuvina un liek viņiem justies, ka viņi ir daļa no kaut kā lielāka par sevi.

  • Vadi un seko - kad uz skatuves darbojas aktieru grupa, ainas laikā lomas mainās un pielāgojas. Cilvēks, kurš vada vienu brīdi, jau seko nākamajā, paļaujoties uz citu iniciatīvu. Tāpat ikdienā citreiz līderis vada ar vīziju un mērķiem, citreiz viņi seko idejām un inovācijām. Tev ir jāzina, kā tai pašā laikā sekot un vadīt.

Ne velti vairums vadošo biznesa skolu ASV, kā MIT, UCLA, Yale un citas piedāvā studentiem izvēles kursu "Improvizācija", par kuru saņem kredītpunktus tāpat kā jebkuru citu svarīgu priekšmetu.


Pirmo pingvīnu apbalvošana

Nesen runājos ar vienu uzņēmēju ASV, kurš savā uzņēmumā piekopj pingvīnu līderu kultūru, kas palīdz viņa darbiniekiem uzņemties iniciatīvas un iedvesmot pārējos. Respektīvi, uzņēmuma vidē ir ceļojoša pingvīnu rotaļlieta, kas nonāk uz tā darbinieka galda, kurš ir uzņēmies kādu inovācijas vai pārmaiņu ieviešanas iniciatīvu pēdējā laikā. Neatkarīgi no tā vai tā ir izdevusies vai nē.


Doma ir sekojoša - ja tu esi pingvīns aisberga malā un mēģini nokļūt uz citu aisbergu ar visiem pārējiem pingvīniem, dilemma ir - kurš ir pirmais, kas leks ūdenī? Ja nu ūdenī ir bīstamas plēsoņas? Ja nu otrs aisbergs sabrūk tiklīdz uz tā uzkāpj? Visi pingvīni sastings gaidot uz aisberga. Neviens negrib iet pirmais... jo varbūt pirmais pingvīns cietīs neveiksmi.


Līdz viens drosmīgs pingvīns ielect. Viņš ir “pirmais pingvīns”, lai ielēktu nezināmajā. Un kad viņš nonāk uz nākamā aisberga, pārējie pingvīni nolemj sekot! Vai arī pirmais pingvīns apbružājas un ievainots atgriežas uz aisberga, un pārējie pingvīni zina, ka nevajag lekt. Jebkurā gadījumā viens drosmīgais uzņēmās atrisināt šo problēmu.


Uzņēmējs, ar kuru runāju, iedrošina savus darbiniekus būt par “pirmo pingvīnu”. Lēkt. Pamēģināt kaut ko biedējošu. Pēc tam atalgo un slavina tos, pat ja tie cieš neveiksmi, jo viņi bija pietiekami drosmīgi, lai lektu no "aisberga".


Cildinot neveiksmes, kā uzdrīkstēšanos, uzņēmuma kultūra rosina uzņemties riskus un izmēģināt inovatīvas jaunas idejas.

Uzzini kā mēs, Improwise, darbojamies, lai uzlabotu uzņēmumu darba vidi ŠEIT. Un ja vēlies izmēģināt improvizācijas līderību uz savas ādas, piesakies mūsu Improvizācijas Akadēmijas meistarklasei, kas notiks 30.oktobrī - Kā atklāt līderi sevī.

17 views