Search
  • Jekabs, Improwise

8 veidi, kā iepazīt sevi ar Improvizāciju

"Kas es esmu?" par savu eksistenci reiz šaubījās kāds prezidents. Ja viņš būtu savā dzīvē kādreiz apmeklējis improvizācijas teātra nodarbību, iespējams būtu vieglāk rast atbildi sev uz šo jautājumu. Mēs visi nesam sev līdz dažādas maskas, kuras nomainām dažādās situācijās. Tikai novelkot tās mēs kļūstam mēs paši un pēkšņi sarunas paliek patiesākas, emocijas dziļākas un dzīve vieglāka.


No sevis neaizbēgsi

Lielākā mācība, ko es esmu ieguvis no improvizācijas, ir tāda, ka, lai sāktu improvizēt, Tev vispirms pilnībā jākļūst par sevi. Pirms Tu vari iedzīvoties dažādos tēlos un izjust tos, ir jāsaprot savas bāzes sajūtas, pie kurām atgriezties pēc citu tēlu atveidošanas. Tu jūti lietas, Tev ir reakcija uz tām, Tu domā, ka dažas lietas ir stulbas un citas ir lieliskas - tas ir Tavs īstais ES.


Ja paskaties uz daudziem cilvēkiem, kas uzstājas publikas priekšā, ļoti viegli atpazīt kurš ir patiess, autentisks un pauž savas īstās vērtības, bet kurš tikai tēlo, nepārliecina un manāmi apspiež savas patiesās sajūtas.


Šeit būs 8 veidi, kā improvizācija palīdzēja man iepazīt sevi un būs patiesam:


1. Domāt vairāk ar sirdi

Es mēdzu visu pārdomāt savā galvā. Pārlieku analizēt un izdomāt plānu A, kuram sekos plāns B un ja tas neizdosies, tad plāns B2, B3, C, D utt. Taču viens no galvenajiem improvizācijas elementiem ir klausīšanās citos un reaģēšana ar to, ko Tev saka Tava sirds. Tā vietā, lai pārdomātu katru pēdējo mijiedarbību un komentārus, es sāku ļaut visam notikt un atbildēt ar to, kas šķita dabisks.


2. Reaģēt īstajā brīdī

Vienā no savām pirmajām improvizācijas izrādēm, gatavojoties pievienoties ainai, ko jau spēlēja mani biedri, es aizskatuvē izdomāju smieklīgu joku, ko pasniegt. Kamēr lēnām ieslīdēju ainā, notikumi jau bija gājuši uz priekšu un mans lolotais joks - nevietā. Ar laiku tikai iemācījos, ka tā vietā pievienojoties ainai un reaģējot uz tās patieso gaitu, sanāk vispatiesākās reakcijas, kuras bieži vien izrādās arī vislabākie joki.


3. Viss nav tik šausminoši, kā šķiet

Improvizācija un vispār uzstāšanās uz skatuves sākotnēji šķiet biedējoša. Arī man tā bija pirmajā nodarbībā, kad bez jebkādas skauves pieredzes man bija jāpilda dažādi aktiermeistarības vingrinājumi. Kad sapratu, ka lielākā daļa cilvēku nodarbībā, tajā pašā telpā ir arī iesācēji un darīs tās pašas lietas, es nomierinājos. Un, kad atslābinājos, sāku to patiesi baudīt. Un tāpat ir ar lielāko daļu citām lietām dzīvē, kas mūs biedē.


4. Jautrākie brīži gadās tad, kad nemēģini

Reiz vienā ainā es tiku savienots pārī ar kādu no grupas dalībniekiem, ar kuru nekad nebiju runājis, jo likās, ka mums nesaskan un mūsu enerģijas līmeņi pilnībā atšķīrās. Taču pasniedzējs domāja, ka būs smieklīgi pavērot mūsu saskarsmi, tāpēc nedeva mums konkrētus tēlus, bet lika būt mums pašiem. Nemaz necenšoties mums sanāca viena no labākajam ainām manā skatuves karjerā. Es uzzināju, ka reizēm ir izdevīgi būt man pašam - arī neērtās situācijās.


5. Cik ātri enerģija var mainīties

Parasti improvizācijas nodarbības teātrī notiek darba dienu vakaros. Agrāk man tas bija sporta treniņu laiks, kad pēc darba devos noguris uz sporta zāli, lai pēc tam vēl nogurušāks dotos gulēt. Ar improvizāciju bija citādāk, darba dienas otrajā pusē jau sāku skaitīt stundas, cik atlicis līdz nodarbībai un pēc tām devos mājās tik enerģijas pilns, ka bieži vien aizmigt nevarēju. Atklāju sevī, ka darot aizraujošas lietas, varu izmainīt savu mundrumu.


6. Komunikācija uzlabojas

Ar laiku es sapratu, ka bieži vien spēlējot ainas, es pārāk daudz fokusējos uz to, ko gribu pateikt, ka rezultātā es maz klausos citos. Ar laiku es no šī ieraduma atbrīvojos un sāku uzmanīgi klausīties tajā ko man stāsta citi, tikai pēc tam atbildēt.


7. Izrādīt patiesas emocijas

Nodarbību pēc nodarbības, es sapratu, ka man ir grūti uz skatuves paust dažādas emocijas, jo ikdienā biju pieradis tās īpaši neizrādīt (kā tipisks vidējais latviešu vīrietis). Bet kas Tu par labu aktieri būsi, ja nepaudīsi patiesas emocijas? Tā nu ar laiku praktizēju sevī atrast šīs emocijas un paust tās, gan ikdienā, gan uz skatuves. Lai atvieglotu sevi no to nēsāšanas.


8. Komandā ir drošāk

Esmu veidojis arī stāvizrādes (jeb standup) un esot vienam uz skatuves, ne vienmēr sanāk labas performances. Citreiz tās ir labākas, citreiz sliktākas, un lielā mērā ļoti atkarīgas no paša ieguldījuma un apstākļiem. Ja ir bijusi slikta diena, vienam sevi saņemt grožos ir grūtāk. Savukārt, grupā improvizējot kopā es jutu, ka varu paļauties uz biedriem grūtās situācijās un viņi man dos enerģiju turēt līdzi. Ilgtermiņā tas dod lielāku ieguldījumu.


Iepazīsti sevi no citas šķautnes un uzzini ko jaunu par savu patieso ES, atnāc uz Improvizācijas Akadēmijas meistarklasi, 30.oktobrī - Kā atklāt līderi sevī.

19 views